Wydarzenia

Kolejny etap Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

17 kwietnia 2019
czytaj całość

6 kwietnia br. na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego odbył się etap wojewódzki XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w województwie kujawsko-pomorskim. Wzięło w nim udział 48 z 51 zakwalifikowanych uczniów. fot. Wojciech Lipa

czytaj całość…

Sukces Jubileuszowej Gali 50-lecia!

15 kwietnia 2019
czytaj całość
Pęknie, wzniośle, nostalgicznie i energetycznie - słowa te najlepiej oddają atmosferę uroczystej Jubileuszowej Gali z okazji 50-lecia Uczelni. 12 kwietnia 2019 r., w piątkowe popołudnie sala koncertowa Copernicanum wypełniona była po brzegi gośćmi, którzy z radością odbyli muzyczno-historyczną podróż w czasie. Trwające od kilku miesięcy przygotowania do koncertu zaowocowały niezapomnianą atmosferą oraz powrotem najmilszych wspomnień. Widzowie mieli możliwość wsłuchania się w repertuar dostosowany do czasów, które były omawiane. Historia rozwoju Uczelni od WSN do UKW została wzbogacona archiwalnymi fotografiami, a scena rozbłysła szczególnie efektownie w blasku kolorowych reflektorów.
fot. A. Obiała
 
 

czytaj całość…

Uroczyste otwarcie Centrum Informacji i Promocji ŚDW w Bydgoszczy

12 kwietnia 2019
czytaj całość

11 kwietnia 2019 r. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy. Jednostka ta powołana została na mocy porozumienia Miasta Bydgoszczy i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w ramach projektu EMMA współfinansowanego przez Interreg Region Morza Bałtyckiego.
Gospodarzami wydarzenia była Prezydent Miasta Bydgoszczy - Maria Wasiak oraz JM Rektor UKW - prof. dr hab. Jacek Woźny. W otwarciu Centrum uczestniczył Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Przemysław Daca, który z rąk JM Rektora otrzymał medal pamiątkowy Casimirus Magnus za zasługi w rozwój dróg wodnych.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

12 edycja Konkursu o Kazimierzu Wielkim na UKW

11 kwietnia 2019
czytaj całość

10 kwietnia 2019 r. odbył się wielki finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego Czasach organizowanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W tym roku już po raz 12. zorganizowaliśmy konkurs historyczny dla młodzieży ze szkół średnich. Konkurs od lat cieszy się niesłabnąca popularnością, do etapu szkolnego zgłosiło się prawie 700 osób ze szkół z całej Polski. Do etapu międzyszkolnego zostało zakwalifikowanych 100 najlepszych uczniów. W wielkim finale Konkursu spotkało się 18 najlepszych uczennic i uczniów. Poznaliśmy zwycięzców konkursu, którzy wykazali się największą wiedzą o Kazimierzu Wielkim i jego czasch.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2019

09 kwietnia 2019
czytaj całość

8 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zostało zorganizowane Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2019. To już VII edycja imprezy organizowanej przez Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy współpracy wykładowców Bałtyckiego Uniwersytetu im. I. Kanta w Kaliningradzie. Dyktando cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów szkół średnich województwa kujawsko-pomorskiego oraz studentów UKW. Jak co roku wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Wiosenne Impresje Matematyczne na UKW

08 kwietnia 2019
czytaj całość

Z okazji Roku Matematyki Instytut Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizował dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w dniach 3-5 kwietnia 2019 r. Wiosenne Impresje Matematyczne.
W ramach tego wydarzenia odbyły się warsztaty i wykłady oraz I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny o tytuł Mistrza Dowodu.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Wystawa: Szczyty niemożności

08 kwietnia 2019
czytaj całość

4 kwietnia 2019 r. w Bibliotece UKW otwarta została wystawa rysunku Marka Szczęsnego i Lesława Cześnika pt. Szczyty niemożności.
Artyści są absolwentami malarstwa i konserwacji, z ich zamiłowania do wspinaczki i gór narodził się pomysł wystawy. Jak sami mówią: To, co dla obu wspólne to kaprys, aby w dobie wszechobecnych aparatów cyfrowych czynić czasochłonne, staromodne, w pełni analogowe notatki z nieegzotycznych podróży. 

fot. P. Gawrych

czytaj całość…

Rozdanie certyfikatów językowych TOIEC

05 kwietnia 2019
czytaj całość

3 kwietnia 2019 r. na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozdano certyfikaty TOEIC® Listening and Reading.
TOEIC® mierzy kompetencje językowe na poziomach od A1 do C1, moduł Listening & Reading testu skupia się na testowaniu rozumienia ze słuchu oraz rozumienia tekstu czytanego. Wynik testu to liczba punktów na skali 10-990. To obecnie najczęściej zdawany test z języka angielskiego w środowisku pracy. 

fot. A. Obiała

czytaj całość…

Urodziny Kazimierzowskiego Uniwersytetu

05 kwietnia 2019
czytaj całość

3 kwietnia 2019 r. hucznie obchodzono kolejne urodziny Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Były specjalne wyróżnienia dla słuchaczy i przyjaciół Uniwersytetu. Uroczystość uświetniły występy artystyczne.

fot. A. Obiała

czytaj całość…

II Tydzień Języka Ojczystego

02 kwietnia 2019
czytaj całość

W dniach 25-29 marca 2019 r. Oddział Bydgoski Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Stowarzyszenie Etyki Słowa oraz Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zorganizowały II Tydzień Języka Ojczystego. W ramach tego wydarzenia odbyło się dyktando, warsztaty dotyczące m.in.: grzeczności językowej; czytam, więc myślę; zabawy słowne; poprawnej polszczyny oraz wykłady: o zmianach w korespondencji czy o gwarze wokół Bydgoszczy, zaprezentowano też: Słownik gwary i kultury Kujaw.

fot. A. Obiała

czytaj całość…