Monika Szczepaniak w Radzie Młodych Naukowców

Monika Szczepaniak w Radzie Młodych Naukowców

Dr hab. Monika Szczepaniak, prof. nadzw., znalazła się w składzie powołanej 1 lutego br. Rady Młodych Naukowców. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka zapowiedziała zwiększenie wpływu młodych naukowców na kształt systemu szkolnictwa wyższego. W tym celu powołała 21-osobową RMN która, jako ciało doradcze resortu, ma opiniować rozstrzygnięcia prawne dotyczące polskiej nauki oraz uczelni.

Minister Kudrycka na spotkaniu z członkami rady powiedziała: - Zapraszając państwa do współpracy z kierownictwem resortu, ze mną osobiście, zależy nam bardzo na tym, aby to państwo, aby młodzi naukowcy mieli wpływ na treść prawa, które będzie obowiązywać w Polsce, i to zarówno przepisów prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego, ustawy o stopniach i tytułach naukowych, ale także przepisów już dyskutowanych w komisjach sejmowych.

Minister podkreśliła, że podstawowym zadaniem Rady będzie opiniowanie aktów prawnych jak np. projekty nowelizacji ustaw dotyczących nauki i szkolnictwa wyższego, a także ministerialnych rozporządzeń. Według niej, członkowie rady mają także wypracowywać przejrzyste reguły i standardy przyznawania grantów naukowych, wspierać młodą kadrę oraz oddziaływać na władze uczelni, aby rozumiały myśl ustawodawcy.

Zgodnie z zarządzeniem, szczególnym zadaniem Rady będzie wspieranie rozwoju kariery młodych naukowców m.in. poprzez identyfikowanie istniejących i przyszłych barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania karier młodych naukowców, przybliżanie młodym naukowcom mechanizmów związanych z funkcjonowaniem finansowania nauki, wspieranie kontaktów młodych naukowców z przedstawicielami środowisk gospodarczych oraz instytucji wdrażających innowacyjne rozwiązania w dziedzinach nauki. Ponadto Rada może sporządzać opinie i rekomendacje w zakresie polityki naukowej i innowacyjnej państwa.

Prof. Monika Szczepaniak jest pracowniczką Katedry Germanistyki naszej Uczelni. 31 stycznia br. zakończyła dwuletni pobyt badawczy w Institut für Deutsche Literatur Humboldt-Universität w Berlinie, finansowany przez Alexander von Humboldt-Stiftung. Więcej informacji dostępne jest pod adresem: www.germanistyka.ukw.edu.pl
Prof. Szczepaniak zachęca pracowników UKW do przekazywania uwag i sugestii dotyczących spraw będących przedmiotem zainteresowania Rady Młodych Naukowców.

(źródła: serwis PAP oraz strona www MNiSW)